+48 85 8686 100
+48 85 8686 101
chm@chm.eu

ARTYKUŁ W PRASIE "Indywidualny implant wydrukowany w drukarce 3D" stworzony przez firmę ChM

Chirurdzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku dokonali rekonstrukcji kości żuchwy przy użyciu tytanowego implantu, który powstał indywidualnie na potrzeby danego pacjenta w drukarce 3D.

Jest to pierwszy w Polsce implant wykonany tą technologią. Stworzyła go białostocka spółka ChM.

"Indywidualny wszczep został zastosowany u 78 letniego pacjenta, któremu z powodu choroby nowotworowej usunięto  znaczną część żuchwy. Implant powstał na podstawie obrazu z tomografii komputerowej, na bazie którego po odpowiednim przetworzeniu, specjaliści z ChM stworzyli jego projekt. Na tej podstawie w drukarce 3D „wydrukowano” implant ze stopu tytanu będący idealnym odwzorowaniem brakującego fragmentu kości.

Prace nad implantem trwały blisko dwa tygodnie. Zarówno pacjent jak i lekarze, są zadowoleni z końcowego wyniku leczenia. Mężczyźnie przywrócono rozwarcie szczęk i niemal całkowicie estetyczny wygląd twarzy.

Specjaliści przyznają, że w przyszłości widzą  możliwość zastosowania tej innowacyjnej metody u  innych  pacjentów (onkologicznych i urazowych). Przede wszystkim u takich, u których przeprowadzenie rekonstrukcji kości według obowiązujących standardów nie może być brana pod uwagę ze względu na poważne przeciwwskazania miejscowe lub ogólne.

Kolejny pacjent jest przygotowywany do podobnego zabiegu.

Stworzony przez ChM implant został doceniony przez Kapitułę rankingu Innowacje 2013 organizowanego przez redakcję Kuriera Porannego, zdobywając nagrodę w kategorii Produkcja."