Specjaliści z ChM pomogli odzyskać sprawność 10-letniej dziewczynce
Dzięki bliskiej współpracy lekarzy specjalistów z Carolina Medical Center i inżynierów z ChM, udało się przeprowadzić operacyjną korektę zdeformowanych kości przedramienia u 10-letniej dziewczynki.
Lekarze wykorzystali w trakcie zabiegu narzędzia oraz implanty zaprojektowane indywidualnie dla potrzeb tego konkretnego przypadku. Kluczową rolę w całym procesie odegrało projektowanie i wydruk modeli oraz prototypów w technologii druku 3D.
Choć sam zabieg nie był szczególnie skomplikowany – odbył się w zaledwie kilka godzin – ale prace związane z przygotowaniem do niego zajęły kilka tygodni. Na bazie obrazów tomografii komputerowej inżynierowie z ChM wykonali cyfrowe wizualizacje obu zdeformowanych kości przedramienia, a następnie na tej podstawie odtworzyli prawidłową oś kończyny.
Zaprojektowane narzędzia i implanty w pierwszej fazie wykonano w technologii druku 3D z polimerów. Zrealizowana praca była o tyle ciekawa, że równolegle z implantem opracowano również dedykowane do tego celu specjalne instrumentarium. Modele kości, prototypy implantów i narzędzi posłużyły do przetestowania i zweryfikowania indywidualnego podejścia do deformacji.
Na tej podstawie stworzono tytanowe implanty oraz specjalny szablon z „celownikiem” służący do ich precyzyjnego zamontowania i wykonania nacięć, które pozwoliły na korektę osi kości.
Był to projekt pilotażowy, mimo, że zespół ChM już wcześniej wykonywał implanty na zamówienie. Wymagał on znacznego zaangażowania ze strony inżynierów i projektantów, zwłaszcza w kwestii odpowiedniego przygotowania dokumentacji projektowej.
Linki do artykułów:
http://wiadomosci.tvp.pl/25778855/technologia-dla-zdrowia
http://www.gazetalekarska.pl/?p=25150